Jaka wanna

Wybór wanien dostępnych na rynku jest ogromny. Różnią się nie tylko kształtem, wymiarami, czy kolorem, ale również materiałem z jakiego są wykonane. Czym zatem kierować się dokonując zakupu?

Przede wszystkim własnymi upodobaiami, ale przede wszystkim warto sprawdzić jakie włascicwości mają torzywa, z którcyh są wykonane. Ocenić ich wady i zalety, by wybrana przez nas wanna była wygodna i trwała. Potem dopiero możemy pomyśleć, jaki model będzie pasował do naszej łazienki.

Wanna żeliwna.
Niegdyś bardzo popularna, dziś już bywa rzadkością. Do ich niecenionych zalet z pewnością możemy zaliczyć to, że są wyjątko trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, środki chemiczne. Wyjątkowo długo trzymają ciepło, więc świetnie nadają się zatem do długich, relaksujących kąpieli. Wadą natomiast jest spory ciężar wanien (od 80 do ponad 100 kg) oraz ich dość wysoka cena. Poza tym puste wanny żeliwne są zimne w dotyku. Wyglądem nawiązują do stylu retro, dlatego też doskonale wkomponowują się w łazienki urządzone w takiej konwencji.

Wanna stalowa
Wykonana z blachy stalowej o grubości od 2 do 6 mm, pokryta wewnątrz warstwą farby emaliowej. Wanny takie są dużo lżejsze od żeliwnych, ale Nowoczesne emalie, którymi są pokryte, gwarantują odporność na uderzenia, zarysowania i działanie detergentów. Niestety sa zimne w dotyku i mają niską dźwiękochłonność, nalewanie wody jest bardzo głośne, dlatego też najlepiej, gdy są zainstalowane w specjalnej obudowie, np. ze styropianu.

Wanna akrylowa Akryl staje coraz bardziej popularnym tworzywem. W przeciwieństwie do wanien stalowych i żeliwnych, wanny akrylowe są ciepłe, przyjemne w dotyku. Zaletą jest ich niewielka waga, około 20 kg, więc są nie stanowią problemu w transporcie i montażu. Łatwo je utrzymać w czystości, nie powstają na nich zacieki, nie przebarwiają się. Są dźwiękochłonne – nalewaniu wody nie towarzyszy hałas. Mają różnorodną kolorystykę i atrakcyjne kształty. Wanny akrylowe sprzedawane są w atrakcyjnych cenach. Wadą wanien akrylowych jest to, że są mniej odporne na zarysowania i zniszczenia.

Poza wannami ze stali, żeliwa i akrylu dostępne są również wanny kamienne, miedziane, szklane. Wybór naprawdę jest ogromny.