Wybieramy brodzik

Brodzik jest istotnym elementem wyposażenia łazienki, bowiem wpływa nie tylko na komfort korzystania z prysznica, ale także wpływa na wygląd wnętrza. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie brodzika, by był zarówno wygodny, estetyczny i pasował do naszej łazienki?

Idealny brodzik to taki, który posłuży nam latami, będzie bezpieczny, praktyczny, wygodny i tworzyć będzie spójność z innymi elementami wyposażenia łazienki. Kupując brodzik należy zwrócić uwagę na jego kształt, rozmiar oraz materiał, z jakiego jest wykonany.

Kształt i rozmiar
Na rynku dostępnych jest wiele brodzików w różnych kształtach. Kwadratowe, prostokątne, pięciokątne, okrągłe, półokrągłe. Każdy z tych kształtów bez problemu można dopasować do każdej łazienki. Brodziki półokrągłe zajmują mniej miejsca, z kolei prostokątne, czy kwadratowe można idealnie dopasować do wnętrza. Kolejną kwestią jest głębokość. Obecnie dużą popularnością cieszą się brodziki płaskie, montowane w płaszczyźnie podłogi. To nowoczesne, minimalistyczne rozwiązanie. Wyglądają bardzo estetycznie, ale również doskonale sprawdzają się, gdy w domu mieszkają osoby starsze, zy niepełnosprawne (do takich brodzików łatwo wejść). Poza tym płytkie brodziki optycznie powiększają przestrzeń wnętrza, więc doskonale sprawdzą się zarówno w większej, jak i niewielkiej łazience. Z kolei brodziki głębokie to dobry wybór dla osób, które z uwagi na ograniczoną przestrzeń nie mogą zamontować wanny. Głębokie brodziki (od 20 do 50 cm) stanowią namiastkę wanny, można więc wykorzystać je do kąpieli dzieci, czy ręcznego prania. Głębokie brodziki niestety mogą nieco przytłaczać małą łazienkę. Z pośród głębokich brodzików można wybrać te z plastikową obudową boczną, bądź ze styropianową podstawą, które można wykończyć płytkami ceramicznymi lub mozaiką.

Materiał
Materiał to kolejna rzecz, na którą należy zwracać uwagę podczas zakupu brodzika. Do najbardziej popularnych należą brodziki akrylowe, ceramiczne, stalowe. Brodziki akrylowe są lekkie, gładkie i ciepłe w dotyku, lecz po pewnym czasie użytkowania mogą zacząć trzeszczeć, a kiepskiej jakości akryl szybko żółknie, łatwo go także zarysować. Brodziki ze stali emaliowanej są bardzo odporne na zarysowania, jednak nie są odporne na odpryskiwanie emalii. Brodziki ceramiczne z kolei są bardzo trwałe i odporne na zarysowania, ale są dość ciężkie. Są droższe niż te z akrylu czy stali. Zdecydowanie najbardziej trwałym, odpornym na uszkodzenia i dość ekskluzywnym materiałem jest lany marmur. Brodziki z niego wykonane są ciepłe w dotyku i idealnie gładkie, dzięki czemu na ich powierzchni nie rozwijają się bakterie ani grzyby.

Bogatą ofertę brodzików znajdziecie w naszym Salonie.